Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Společnosti z EU zrychlují výběr plynu z ukrajinských zásobníků

Společnosti z EU zrychlují výběr plynu z ukrajinských zásobníků

Během prvních 10 dnů v říjnu evropští obchodníci výrazně zvýšili výběr plynu z ukrajinských skladovacích zařízení.

Ilustrační foto
12. října 2021 - 04:20

Bez svých rezerv bude mít Ukrajina v zařízení na zemní plyn méně plynu, než kolik použila v minulé topné sezóně. Ukrajinský premiér slíbil, že bude zakoupen evropský plyn uložený v ukrajinských skladovacích zařízeních, ale ukrajinský Naftogaz  však jednoduše zatím nemá peníze. Čeká, až mu ukrajinský operátor GTS poskytne příjmy z tranzitu.

V říjnu evropští obchodníci zvýšili výběr plynu z ukrajinských skladovacích zařízení, aby jej dodávali do zemí EU. Podle ukrajinského provozovatele GTS bylo za prvních deset dní v měsíci odebráno 165 milionů metrů krychlových paliva ze země, která byla v zemi v režimu „celního skladu“. To je již 68% objemu toho, co si evropští obchodníci v září odebrali z Ukrajiny.

Většina plynu, 87 milionů metrů krychlových, byla odebrána přes Maďarsko. Dalších 62 milionů metrů krychlových - přes Slovensko a 16 milionů metrů krychlových - do Polska. Tímto tempem může Ukrajina přijít o půl miliardy metrů krychlových ze svých podzemních skladovacích zařízení během měsíce.

Na začátku října představovaly zásoby evropských obchodníků na Ukrajině 20% veškerého aktivního plynu v zemi, který může během topné sezóny využít - 2,8 miliardy metrů krychlových. Bez nich může země počítat jen s 11,4 miliardami krychlových metrů, což je o více než jeden a půl miliardy metrů krychlových méně, než kolik spotřebovala v minulé topné sezóně.

Předseda vlády Ukrajiny Denis Šmygal v rozhovoru řekl, že evropští obchodníci v první řadě nabízejí plyn Ukrajině. Podle šéfa ukrajinské vlády proto problémy s plynem nebudou. Kyjev však nyní prostě nemá peníze, podotýká Dmitrij Marunič , spolupředseda Fondu energetických strategií .

„Obchodníci využívají okamžik vysokých cen, aby vydělali peníze na evropském trhu. A nyní Naftogaz Ukraina jednoduše nemá peníze na výkup svých objemů, “ říká expert.Předseda představenstva národní společnosti Jurij Vitrenko napsal vládě, že ukrajinský Naftogaz potřebuje dalších 123 miliard UAH (4,6 miliardy USD), a to i na nákup plynu.

Poté se ukázalo, že ukrajinský Naftogaz obdrží kompenzaci 51 miliard UAH (1,9 miliardy USD) za ztrátu kontroly nad systémem přepravy plynu v roce 2019, 49 miliard - od „provozovatele GTS Ukrajiny“ a pošle část prostředků na nákup plynu během topné sezóny.

„Vypadá to hloupě, ale Naftogaz Ukraina prostě nemá jinou možnost, jak najít prostředky na prudce zvýšenou cenu plynu," říká Dmitrij Marunich. Podle jeho názoru nyní vše závisí na počasí, a pokud se minulá zima na Ukrajině zopakuje, hrozí nedostatek plynu.

Pokud Kyjev neobnoví dovoz elektřiny z Běloruska a Ruska, pak může ukrajinská populce potřebovat značné objemy plynu. Zásoby u TPP, které zajišťují flexibilitu národní energetické soustavy a pokrývají špičky spotřeby, byly tedy nižší než plán z 8. října u antracitu o 75% (165 tisíc tun) a u plynového uhlí - o 72% (550 tisíc tun).


Není známo, jaké množství plynu Naftogaz Ukraina nakoupí. V každém případě to bude stát obrovské částky peněz kvůli rekordním cenám plynu v Evropě. Naftogaz se tedy zaměřuje na německý uzel NCG, který se tento měsíc spojil s Gaspoolem, a náklady na plyn tam v září činily přes 700 dolarů za tisíc metrů krychlových. Za takové ceny bude mít národní společnost dostatek finančních prostředků na 2,5 miliardy metrů krychlových. Zásoby evropských obchodníků v ukrajinských skladovacích zařízeních se mezitím zmenšují. Do 11. října klesly na 2,63 miliardy metrů krychlových.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)