Svátek má: Hynek

Komentáře

Jiří Weigl

Výkonný ředitel Institutu Václava Klause

I v letním horku je třeba racionálně myslet

Panika kolem stoupajících cen energií plní stránky českých novin.

Titulky jako „Hejtmani vládě: Nemáme na energie“, „Nižší teploty mohou seniory ohrozit“ děsí, debaty o sektorové či „válečné“ dani z obřích zisků některých firem neberou konce. Uvědomíme-li si, že ceny masivně stoupají už rok, že válka na Ukrajině trvá už půl roku a u nás se vláda zmohla zatím na jediný viditelný, byť směšně nesmyslný krok – distribuci 5000 korun na dítě z rodin pod miliónovým příjmovým limitem, potom se normálního občana musí zmocnit zoufalství. Lidé, kteří nám vládnou, neustále mudrují o řešení dávkami, tarify, omezeními, ale vůbec jim ani nepřijde na mysl, že je na čase rázně bouchnout v EU do stolu a zrušit celý ten nesmyslný cirkus, který má zdražování energií na svědomí – zelené chiméry s emisními povolenkami, Green Deal a jeho podprogramy, celý ten balast, který přivedl Evropu do závislosti na ruském plynu a nutí nás náklady tohoto debaklu spolufinancovat.

Mnozí politici a komentátoři v této souvislosti rádi hovoří, že již nikdy nesmíme být v našich obchodních vztazích závislí na nedemokratických režimech. S podobnou nesmyslnou ideologizací hospodářské politiky bychom to neměli přehánět. Je falešná a nejsme schopni se v její logice chovat. Alžírsko, Katar a Egypt, které jsme si vyhlédli jako alternativu ruských energetických dodávek, nemají s demokracií nic společného, ale to nám jaksi nevadí. Bez rozsáhlých dovozů z Číny se neobejdeme vůbec a žádnou náhradu za ně v dohledné době nemáme, ale horlivě pěstujeme hlasité iracionální nepřátelství. Přichází doba, kdy se bez racionální a zodpovědné politiky, z kaše, která se kolem nás i s naším přičiněním vaří, nevyhrabeme.

[BANNER

S některými ženami v nejvyšších funkcích je to v tomto horkém létě také napováženou. Mladá finská premiérka baví bulvár záběry svých divokých mejdanů a vyvolává tím pohoršení velké části veřejnosti. To naše ministryně obrany Černochová šokovala sociálně sítě nechutným schvalováním vraždy dcery ruského nacionalistického ideologa. Pro opilou finskou premiérku mám jisté pochopení, její uklouznutí je lidské. Případ naší ministryně je bohužel horší.

Jiří Weigl
institutvk.cz

Už by to stačilo

Už by to stačilo

Jiří Weigl 

20. prosince 2022
Náčelník ukrajinského generálního štábu i prezident Zelenskyj oznámili, že v nejbližších týdnech hrozí velká ruská ofenzíva, jejímž cílem je dobytí Kyjeva a možná i celé Ukrajiny.

Racionální očekávání

Racionální očekávání

Jiří Weigl 

6. října 2022
V souvislosti s vysokým schodkem letošního státního rozpočtu a vládním návrhem deficitu na příští rok těsně pod 300 mld. Kč se v médiích pustili různí experti do kritické polemiky s vládou.

I v letním horku je třeba racionálně myslet

I v letním horku je třeba racionálně myslet

Jiří Weigl 

23. srpna 2022
Panika kolem stoupajících cen energií plní stránky českých novin.

Quod licet lovi, non licet bovi

Quod licet lovi, non licet bovi

Jiří Weigl 

17. května 2022
Média v uplynulých dnech informovala o studii WHO, která dokumentuje tragické srovnání výsledků proticovidové politiky u nás a ve srovnatelně velkém Švédsku,...

Nebezpečné návraty

Nebezpečné návraty

Jiří Weigl 

4. dubna 2022
V médiích se široce diskutuje o tom, že ruská agrese proti Ukrajině probudila mezi Čechy v možná až nečekané míře dobré kolektivní vlastnosti – solidaritu, ochotu pomáhat, soucit s trpícími, štědrost a možná i odhodlání více táhnout za jeden provaz....

Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři

Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři

Jiří Weigl 

16. října 2020
Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři – tak jako v posledních týdnech téměř každý den na nás z médií křičí další děsivé číslo údajně potvrzující nezadržitelnou explozi covidové pandemie.

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
33%
Ne
transparent.gif transparent.gif
67%