Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Arsenij Jaceňuk: Kvůli současné vládě přijde Ukrajina o 5 miliard dolarů

Arsenij Jaceňuk: Kvůli současné vládě přijde Ukrajina o 5 miliard dolarů

Bývalý předseda ukrajinské vlády Arsenij Jaceňuk tvrdí, že současná ukrajinská vláda nenakupovala včas plyn a nyní budou ztráty činit 5 miliard dolarů.

Arsenij Jaceňuk, bývalý ukrajinský premiér
18. října 2021 - 06:20

„Ukrajinská vláda ztratila čas a způsobila ztrátu miliard dolarů občanům. Bylo nutné koupit plyn, když stál 250 dolarů. Ne každý si to mohl dovolit, protože nemá zařízení na skladování plynu. Ukrajina však má zařízení na skladování plynu - jedny z největších na kontinentu,“ uvedl Arsenij Jaceňuk.

„Na účtech Naftogazu byly dvě miliardy dolarů. Tyto prostředky mohly stačit na nákup plynu a jeho přečerpání do skladu. To se nestalo a za to jsou osobně odpovědné úřady. Dnes bude Ukrajincům odebráno pět miliard dolarů - to je ztráta pro stát kvůli tomu, že plyn nebyl nakoupen včas,“  řekl Jaceňuk ve vysílání televizního kanálu Ukrajina -24.


Ceny plynu v Evropě se od začátku srpna do konce září více než zdvojnásobily. Historické maximum bylo zaznamenáno 6. října – 1.937 USD za tisíc metrů krychlových, poté šly ceny futures dolů.

Odborníci poznamenali, že růst cen futures na plyn v Evropě je spojen s několika faktory: Nízkou úrovní vytíženosti evropských podzemních zásobníků plynu (UGS), omezenými dodávkami od hlavních dodavatelů a vysokou poptávkou po LNG v Asii.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)