Svátek má: Vanda

Komentáře

Druhá vlna a komplikace s předáním moci v USA zastavily zisky akcií

Riziková aktiva v čele s akciemi trochu vystřízlivěla z amerického povolebního večírku a ze sázek na rychlý příchod vakcíny.

Za prvé proto, že Donald Trump má zatím hodně daleko k tomu, aby kooperativně spolupracoval na předání moci demokratickému kandidátovi Joe Bidenovi. Stížnosti a žaloby zatím vedou pouze k přepočítávání hlasů v některých státech (jako Georgia).

Za druhé, paralýza systému při předávání moci má dopad na jednání o dalším rozpočtovém balíku pro USA. Trumpova administrativa nemá v současné chvíli zájem na novém stimulačním balíku spolupracovat a hodila míč na stranu Kongresu. To trhy vnímají negativně vzhledem k tomu, že republikánský šéf Senátu McConnel byl na rozdíl od Bílého domu zastáncem úspornějšího rozpočtového balíku.A za třetí, v USA rostou nově nakažení jako houby po dešti a dříve než vakcína mohou přijít nové uzavírky ekonomiky. Počty nových případů dosáhly v USA nového rekordu a úmrtí jsou nejvyšší od května tohoto roku. Nový tým epidemiologů Joea Bidena také v důsledku toho varuje před přílišnými sázkami na brzký příchod vakcíny a doporučuje pro nejbližší měsíce spíše posílit systém testování a trasování.

To vše vystavuje akciím v tuto chvíli stopku a pravděpodobně to dříve nebo později pocítíme i na české koruně. Její další rychlé zisky z dnešních úrovní považujeme za málo pravděpodobné a přes pokles nových případů v Česku se koruna pravděpodobně ještě vrátí do defenzivy.

Jan Bureš


Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%