Svátek má: Filip

Komentáře

Nouzový stav nesmí být zneužíván k nekalostem

Šetření Nejvyššího kontrolního úřadu, které se zaměřilo na nákupy osobních ochranných prostředků a zdravotnických prostředků od 1. ledna do 31. srpna minulého roku,...

... obnažilo nejen naprostou nepřipravenost vlády na jakoukoli pandemii, ale i skandální okolnosti některých nákupů, kdy se z veřejných peněz pořizovaly nekvalitní a předražené ochranné prostředky. Těžko říct, zda se jednalo o záměr, nebo neschopnost.

Vzhledem k dosavadnímu působení této vlády mám velké pochybnosti o tom, že se na druhou vlnu pandemie připravila lépe, či že se poučila ze svých jarních chyb. Druhý nouzový stav přitom trvá již od 5. října minulého roku, naposledy byl – fakticky posedmé – prodloužen minulý týden, ač vláda má již k dispozici pandemický zákon. Rozhodl jsem se proto podle zákona o svobodném přístupu k informacím požádat ministerstvo vnitra, ministerstvo zdravotnictví a Správu státních hmotných rezerv o přehled a podrobnosti všech jejich veřejných zakázek, které od října 2020 s odvoláním na nouzový stav realizovaly bez výběrových řízení.

Andrej Babiš se svým spolčením nás už bohužel mnohokrát přesvědčil o tom, že za vzletnými slovy se skrývají velmi konkrétní zájmy a že je třeba mu neustále koukat pod prsty.

Jiří Oberfalzer