Svátek má: Doubravka

Byznys

Velikost textu:

Americké svátky přinesly na finanční trhy klid

Americké svátky přinesly na finanční trhy klid

Se svátkem v USA přišel klid i na finanční trhy. Ani dnešní kalendář nenabízí příliš důvodů k pohybu.

Ilustrační foto
27. listopadu 2020 - 09:45

Důvěra v eurozóně dále poklesne díky lockdownu většiny ekonomik a obdobný trend se očekává až do druhé poloviny příštího roku, kdy by mohl být patrný vliv vakcíny proti koronaviru. Regionální měny mírně korigují předchozí zisky. Vzhledem k poklesu korunových úrokových sazeb v posledních dvou dnech očekáváme, že koruna bude následovat a posune se k mírně slabším úrovním, sdělil František Táborský, analytik Komerční banky.

Důvěra v eurozóně pod vlivem lockdownu dále klesá

Celý listopad prožila většina zemí eurozóny v lockdownu. Očekáváme tak pokles celkového ekonomického sentimentu o 5,3 b. na 85,6 b. Tím by se tak dostal indikátor na 1,2násobek standardní odchylky od historického průměru. Stejně jako v případě PMI lze předpokládat, že největší tahounem směrem dolů je sektor služeb, kde by měla podle nás důvěra klesnout nejvýrazněji. Celkově předpokládáme, že rychlost, s jakou dostanou země pandemickou situaci pod kontrolu, bude hlavním klíčem k tomu, jak rychle se vrátí ekonomická aktivita k předchozím vyšším úrovním. Podle nás se efekt potenciální vakcíny projeví až v druhé polovině příštího roku a do té doby již většina vlád rozšířila i své podpůrné programy, které by měly tlumit propad ekonomického sentimentu.

Korekce úrokových sazeb předznamenává slabší korunu

Česká národní banka včera rozhodla ponechat stávající limity poskytování hypotečních úvěrů a proticyklickou kapitálovou rezervu beze změny. Podle guvernéra Rusnoka zůstává bankovní sektor odolný vůči dopadům současné krize. Za tím podle něj stojí částečně i kroky vlády, které zabránily skokovému nárůstu úvěrů v selhání. Nicméně v následujících měsících lze očekávat další zhoršení včetně řady rizik. V současné době však kapitálová přiměřenost celého bankovního sektoru dosahuje historicky rekordní úrovně 23,2 %. Bankovní rada je tak připravena v případě problémů dále snížit proticyklickou kapitálovou rezervu. Aktuální kapacity tak dovolují bankovnímu sektoru poskytnout až 2,5 bilionů korun. Rozhodnutí, resp. ponechání současných podmínek beze změny, nebylo překvapením vzhledem k tomu, že k potřebným změnám přistoupila bankovní rada již v předchozích měsících.

Včerejší obchodování se neslo spíše v klidném duchu, a to zejména ve srovnání s předchozími dny. Evropské i americké akciové trhy ukázaly spíše smíšený obrázek, za čímž stojí i svátek v USA. Euro ztratilo 0,1 % vůči americkému dolaru a mírně tak korigovalo předchozí zisky. Obdobné pohyby byly viditelné i v regionu, z čehož nejhůře vyšel polský zlotý se ztrátou 0,2 %. Koruna oslabila o 0,1 % a aktuálně se obchoduje na úrovni 26,14 za euro. Na trhu korunových úrokových sazeb však druhý den pokračovala korekce předchozího rychlého nárůstu, který stál za posílením koruny. To by podle nás mělo v nejbližších dnech vést i k jejímu mírnému oslabení zhruba na úroveň 26,25 CZK/EUR, poznamenal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
540
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
699
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
706
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
774
PHILIP MORRIS ČR A
15500
O2 C.R.
258
UNIPETROL
382.5
VIG
570