Svátek má: Doubravka

Byznys

Velikost textu:

Když je Plzeň dobrá, tak je prostě dobrá, pravil jsem.

Když je Plzeň dobrá, tak je prostě dobrá, pravil jsem.

Zoufalá doba si žádá zoufalé činy a tak jsme uváleli z prdu kuličku a ze země covidem spálené vydupali finále 11.ročníku soutěže První Pivní Extraligy o nejlepší český ležák.

Finále 11.ročníku soutěže První Pivní Extraligy nebylo jednoduché
27. listopadu 2020 - 16:30

Už jenom sehnat osm relevantních degustátorů byl heroicky výkon, stejně tak jako zajistit mezi nimi minimálně dvoumetrové odstupy. To se nakonec podařilo, jak je vidět z přiložených fotografií. Samozřejmě, že daleko důležitější než předchozí peripetie, je soutěž samotná a hlavně její výsledky. Tím se dostáváme k tomu, co je naznačeno v titulku. Ano. Nejlepší ležák pro rok 2020 se poprvé v historii PPE stává Plzeňský Pilsner Urquell!

Tramtadadááá!!!

Fanfáry jsou opravdu na místě. Cesta tohoto piva k vítězství byla totiž vskutku trnitá, zejména první extraligové ročníky zastihly tento titul v dosti slabé formě. Vždyť za prvních šest ročníků postoupil Prazdroj jen jednou ze základních kol do semifinále, kde však opět pohořel. Výsledky z posledních ročníků pak spíše připomínaly jízdu na horské dráze. Příkladem budiž ročník 2017, kdy po bezproblémovém postupu ze základního kola zcela zazářil v semifinále se ziskem 26 bodů a stal se tak rázem jedním z hlavních favoritů na celkové vítězství. O to větší bylo zklamání ve finále, kdy Prazdroj zcela propadl a se ziskem 48b (!) skončil na posledním místě (reportáž ZDE)

Podobných výkyvů, i když ne tak dramatických, jsme byli svědky i v dalších ročnících. A v čem hledat příčiny? Abych z toho nějak šikovně vybruslil, řeknu jen, že o přípustném množství diacetylu v českém ležáku už byly na pivních serverech napsány hotové romány, většinou s výsledkem co pisatel, to odborné stanovisko. První Pivní Extaraliga se ovšem jako celek kloní k názoru, že čím méně, tím lépe a dál bych se v tom asi už nešťoural.

Letošní cesta za vítězstvím byla přece jen přímočařejší a nenápadnější, stejně tak jako vítězství ve finále o pouhý bod před dvojicí pronásledovatelů. Nezbývá tedy než vítězi upřímně poblahopřát a vyslovit přání a naději, že v segmentu láhvového piva pro běžného spotřebitele došlo v tomto pivovaru ke zlepšení, po kterém jsme celou dobu činnosti PPE prostřednictvím výsledků degustací od začátku volali.

Zastavme se ještě krátce u dalších výsledků letošního finále. Určitě zaujme druhé místo Staropramenu. Mezi pivními fajnšmekry asi nejkontroverznější titul mezi velkými hráči na české pivní scéně. No, různé šuškandy jsou jedna věc, my na to jdeme s heslem „ukázaná platí!“ A čísla jsou neúprosná a skutečně ukazují, že je to již pátá účast ve finále, přičemž dosud nejlepší umístění dosáhl v r. 2014, kdy byl třetí. Ani letošní 2.místo se nerodilo lehce, neboť si ho Staropramen musel vybojovat až v tzv. rozpiji nad nakonec třetím pelhřimovským Poutníkem. Hezký úspěch skromného pivovaru z Vysočiny, stejně tak jako čtvrté místo vratislavického Konrada. Páté místo pak obsadil někdejší dvojnásobný vítěz přerovský Zubr. Těchto pět piv také tím pádem postupuje do česko-slovenského finále, kdy se však toto bude konat, je ve hvězdách covidem silně zamlžených…

Pokud jde o celkovou úroveň finále, porotci se shodli na tom, že bylo velmi vyrovnané, o čemž svědčí i minimální bodové rozdíly mezi jednotlivými místy. Za povšimnutí stojí také, že se finále zúčastnili celkem čtyři někdejší vítězové. Jejich výsledky už ale nebyly tak oslnivé jako v minulých letech.. Zejména Březňák z Velkého Března tentokrát nějak nešel porotcům pod fousy a se čtyřbodovým odstupem skončil na posledním místě.

Na závěr nezbývá než si vzájemně popřát, aby tahle podivná doba už co nejdříve skončila, aby pivovary mohly opět naplno rozběhnout výrobu, aby restaurace zase byly restauracemi, aby.. no prostě všechno!

Dej Bůh štěstí!Finále 2020 výsledková listina
1.     Pilsner Urquell     Plzeňský Prazdroj a.s.     29     
2.     Staropramen Ležák        Pivovar Staropramen     30     rozpij
3.     Poutník Premium     Pivovar Poutník Pelhřimov     30     rozpij
4.     Konrad sv.12 ležák     Pivovar Vratislavice     32     
5.     Zubr Premium       Pivovar Zubr Přerov      33     
6.-7.     Páter sv. ležák       Pivovar Černá Hora      34     
6.-7.     Budweiser Budvar     Budějovický Budvar n.p.     34     
8.     Radegast Ryze Hořká 12     Pivovar Radegast      35     
9.     Krušovice Královský Ležák 12       Pivovar Krušovice     36     
10.     Březňák Ležák     Pivovar Velké Březno     40     

(rp,prvnizpravy.cz,Petr Hrkal, foto:PPE)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
540
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
699
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
706
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
774
PHILIP MORRIS ČR A
15500
O2 C.R.
258
UNIPETROL
382.5
VIG
570