Svátek má: Anežka

Zprávy

Velikost textu:

Bude Pompeo příštím Trumpem?

Bude Pompeo příštím Trumpem?

Čtyři roky rychle uběhly: Zatímco Biden dosud neobdržel prezidentskou nominaci, pro rok 2024 už začíná strkanice u brány Bílého domu

Mike Pompeo, americký ministr zahraničí
19. ledna 2021 - 04:20

Trump je grilovaný, je v pasti, je na tom špatně, nevíme…

V každém případě je v očích většiny Američanů považován za „startéra“ svatokrádeže Kapitolu, a to tím spíše, že měl pošetilost povzbuzovat aktéry této maškarády jako „Barbar Conan “, aby se projevil a sblížil se s chrámem„ demokracie “, toto nové božství zdobené stejnými atributy jako starověká bohyně, tato Athéna moderní doby.

Ale zatímco se všechny oči upírají na něj, jeden z jeho následovníků, dědic a potenciální nástupce, připravuje půdu pro štafetový závod, aby byl připraven, jakmile bude zahájen start. A tento kandidát na dědictví není ani Donald Jr, ani Ivanka, ani Jared Kushner.

Trump volby prohrál, ale Pompeo nepřestal pokládat diplomatická minová pole v zónách globálních konfliktů. Částečně to má Bidena posunout na hranici jeho možností, ale je to hlavně o umístění v nekonečné konkurenci, která končí v Oválné pracovně.

V posledních dnech Pompeo narušil nestabilní rovnováhu, kterou sám pomohl nastolit, projevoval nejradikálnější pozice a prosazoval imaginární úspěchy, aby prosadil své osobní postavení tím, že se bude pohybovat na Trumpově koni. na zadku, jako Amazon, ale jako jediný jezdec, bez sedla. Ve skutečnosti se snaží překonat Trumpa a chce, aby to bylo známo. Stejně jako on je cynický a provokativní, ale zdaleka ne hloupý, díky čemuž je tento bývalý šéf CIA pro Bidenovo prezidentství nebezpečnější, než jaký kdy bude zneuctěný Trump. Spíše než aby se ponořil do sporu o vhodnosti propuštění svého bývalého mentora,

Minulé úterý například ve Washingtonu bez důkazů prohlásil, že „Al-Káida měla novou základnu: Íránskou islámskou republiku.Ten, kdo není zbaven tweetů, zaplavil síť zprávami jako: „oni [Írán a Al-Káida] jsou partnery v terorismu, partnery v nenávisti ... Tato osa představuje vážnou hrozbu pro bezpečnost národů a pro americkou vlast “.
Jinými slovy, přebírá starý Bushův princip, aktualizovanou osu zla, prohlášením: „Podceňujeme toto spojení Írán-al-Káida je to naše nebezpečí. Musíme tomu čelit a musíme to překonat “.

Křesťanští sionističtí voliči a evangeličtí křesťané Mike Pence, jejichž hrdým členem je, jako byl Bolton, všichni tito „blázni“ nyní hledají republikánského standardního nositele méně toxického než ten předchozí.

A nejde do detailů. Když opona padla, podařilo se mu přeměnit jemenské hladové Houthie na „teroristy podporované Teheránem“ ignorováním důsledků jeho slov a minulý týden Kubu vrátil na nežádoucí černou listinu USA. Kubánští vůdci to považují za „politickou účelnost“ bránit zlepšování vztahů za vlády Bidena.


Čína, nová „říše zla“, také figuruje mezi démony prominentně: hrozí jí sankce za spuštění „viru Wu-chan“. Pompeo minulý týden znovu bezdůvodně vyprovokoval Peking posílením kontaktů s Tchaj-wanem a během několika hodin rozbil jemnou diplomatickou rovnováhu, která byla během let pracně nastolena.

Tato diplomatická blesková válka na poslední chvíli nevyhnutelně nesvazuje Bidenovi ruce, ale ve spojení s politickými chybami minulosti ztěžuje mírumilovnou tvorbu politiky.

Pompeovo poslední velké úsilí přesvědčit Saúdskou Arábii, aby se připojila ke státům Perského zálivu a uzavřelo „mírové dohody“ s Izraelem, selhalo. Ze svého postu zanechá Střední východ ve větším zmatku, než když přijel, do Palestiny, Sýrie, Libanonu, Iráku, Libye nebo dokonce do Západní Sahary (která se na Středním východě nenachází). Přesto je škoda, že Pompeo představuje tuto sérii katastrof a neúspěchů jako úspěchy.

Pokud uspěje, Pompeo bude dalším Trumpem, a co je horší. Vyhlídka není opravdu povzbudivá.

(rp,prvnizprav.cz,agoravox,foto:arch.)