Svátek má: Justýna

Zprávy

Velikost textu:

Čína svou spotřebou ohromila Gazprom: Kapacita dodávek je ale omezená

Čína svou spotřebou ohromila Gazprom: Kapacita dodávek je ale omezená

Míra spotřeby plynu v Číně je ohromující, řekl generální ředitel Gazpromu Alexej Miller. Společnost však zatím není schopna do země dodávat obrovské objemy plynu.

Ilustrační foto
18. září 2021 - 10:20

Nejdynamičtějším a nejrychleji rostoucím je čínský trh, který nás každý rok jednoduše omráčí tempem růstu spotřeby," řekl generální ředitel Gazpromu Alexej Miller na výročním zasedání mezinárodního obchodního kongresu.

Vedoucí ruské společnosti poznamenal, že v první polovině roku se spotřeba plynu v Číně zvýšila o 15,5%, zatímco dovoz - o 23,8%. Podle Alexeje Millera může Čína v roce 2021 dovážet 160 miliard kubických metrů plynu se spotřebou 360 miliard kubických metrů.„Pokud jde o naše dodávky do Číny, ty rostou a v tuto chvíli od začátku dodávek na základě smlouvy na 30 let již dosahují více než 10 miliard metrů krychlových plynu, zatímco Gazprom v některých dnech překračuje denní smluvní závazky." na žádost našich čínských kolegů,“ řekl Alexej Miller.

Podle šéfa Gazpromu je rusko -čínský kontrakt jedinečný: „Je to největší kontrakt na dodávky plynu na světě - 30 let, každý rok 38 miliard kubických metrů plynu. A Čína se doslova v okamžiku, po podepsání této smlouvy, stala jedním z našich největších spotřebitelů. A dnes vlastně říkáme, že spolupráce mezi Ruskem a Čínou je spolupráce mezi největším výrobcem a největším dovozcem. “


Současným největším dodavatelem plynu do Číny je Turkmenistán. Prezident země Gurbanguly Berdimuhamedov uvedl, že do ČLR je ročně dodáváno 40 miliard kubických metrů turkmenského paliva a plánuje se jeho zvýšení na 65 miliard.

V celkovém objemu čínského dovozu současné ruské dodávky nehrají vážnou roli, ale samotný Gazprom je zatím nemůže technicky ani zvýšit. Podle smlouvy dosáhne společnost jen v roce 2025 38 miliard metrů krychlových ročně a letos by jich mělo dosáhnout 10 miliard. Na základě údajů společnosti letos Gazprom prostřednictvím Power of Siberia exportoval zhruba 6 miliard metrů krychlových.

Čína se letos snaží maximalizovat dodávky plynovodu z potrubí, protože je výrazně levnější než spotové dodávky LNG. Interfax například uvedl, že ve druhém čtvrtletí byla cena ruského plynu pro Čínu 148 dolarů za tisíc metrů krychlových. Spotové zásilky LNG se přitom prodávaly za více než 400 dolarů.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)Koalice SPOLU podpořila tři kandidáty na post prezidenta republiky. Koho byste podpořili vy?