Svátek má: Beáta

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Írán projevuje zdrženlivost navzdory tlaku Trumpa!

NYT: Írán projevuje zdrženlivost navzdory tlaku Trumpa!

Navzdory skutečnosti, že administrativa Donalda Trumpa vyvíjí na Írán maximální tlak, rozhodl se Teherán prakticky upustit od reakce, píše The New York Times.

Ilustrační foto
22. září 2020 - 10:16

Jak noviny konstatují, nejde pouze o obavy z možných provokací vedoucích ke konfliktu, ale také o naději Teheránu, že po listopadu již nebude muset jednat s Trumpem.

Trumpova administrativa v poslední době zvýšila tlak na Írán a obviňuje zemi ze spiknutí pokusů o atentát na americké diplomaty a hackerství. V tomto duchu připravil Washington jednostranné sankce proti Teheránu a také jej odsoudil za údajné vměšování do listopadových voleb, píše The New York Times.

Kampaň hanobit a izolovat Írán se však setkala s zdrženlivostí Teheránu.Nejvyšší vůdce Íránu zejména upustil od jakýchkoli odvetných útoků proti USA a podle amerických zpravodajských služeb se omezil pouze na kybernetické útoky.

Írán podle zdrojů publikace také před rokem upustil od plánů, podle nichž se chystá předložit USA volební překvapení v podobě útoků na lodě v Perském zálivu nebo ropných komplexů na Středním východě. Takové kroky měly vést k šoku na světových trzích a snížit šance amerického prezidenta Donalda Trumpa na znovuzvolení.

Odmítnutí Teheránu podniknout taková opatření je zaprvé způsobeno škodami, které pandemie koronavirů způsobila globální ekonomice. Za nových okolností by byl jakýkoli útok na ropné komplexy neúčinný. Írán navíc zastává názor, že jakýkoli jiný útok než kybernetické útoky bude pro Trumpa přínosem, protože mu to umožní shromáždit voliče a dát USA důvod k odvetě vojenskými metodami.

Podle zpravodajských služeb dospěli íránští vůdci k závěru, že zdrženlivost jenejlepší způsob, jak zabránit Trumpovi zůstat na druhé funkční období.

Takový postoj však nebrání Trumpovi a jeho hlavním spolupracovníkům ve snaze představit Írán jako velkou hrozbu. Zejména se USA chystají uvalit protiíránské sankce, přestože Evropa s takovými opatřeními nesouhlasí.


Zároveň i někteří představitelé administrativy připouštějí zdrženlivost Íránců. Například zvláštní vyslanec USA pro íránskou politiku Elliot Abrams poznamenal, že Írán jedná s „určitou opatrností“, ačkoli toto chování přisuzoval eliminaci íránského generála Kásima Sulejmáního v lednu tohoto roku.

Mezitím nebyly informace o záměrech Íránu nikdy přesné, a tak se úředníci zdráhají podrobně diskutovat o důkazech podporujících novou íránskou strategii. Řekli však, že relativní nečinnost Íránu je v souladu s jeho nedávnými aktivitami na Středním východě.

Podle dostupných informací jsou íránští vůdci přesvědčeni, že USA a Izrael proti nim vedou různé operace. Zdrželi se však tvrdé reakce po výbuchu v jaderném zařízení v Natanzu, za který je podle všeho odpovědný Izrael. Írán z tohoto incidentu veřejně neobviňoval Tel Aviv, přestože to byla pro teheránský jaderný program mimořádně vážná rána.

Podle zpravodajských informací cítili Íránci past. Íránští představitelé se domnívají, že taková opatření jsou nezbytná, aby vyvolala reakci Teheránu, která umožní USA nebo Izraeli zahájit vojenskou operaci.

Navzdory skutečnosti, že se Írán obecně chová velmi zdrženlivě, Íránci se v poslední době stále častěji snaží provádět hackerské útoky. Microsoft zejména minulý týden varoval, že proíránská hackerská skupina s názvem Phosphorus se „marně snaží získat přístup k účtům činitelů administrativy a štábu Donalda Trumpa pro znovuzvolení prezidentem“.

Kromě sankcí přijala americká vláda řadu kroků ke zvýšení tlaku na Teherán. Mezi tato opatření patří odeslání letadlové lodi do Perského zálivu, obvinění z vměšování Íránu do voleb a hackerství, jakož i záměr uvalit sankce.

Hlavním cílem Íránu zatím zůstává udržení podpory ze strany Evropy, Ruska a Číny, které jsou proti obnovení protiíránských sankcí. V této souvislosti Teherán nechce podniknout žádné kroky, které by mohly potenciálně zabránit vypršení platnosti zbrojního embarga OSN.

Podle bývalého důstojníka CIA Reuela Marca Gerechta je Írán připraven trochu snášet utrpení a omezuje se pouze na místní kybernetické operace. Íránští představitelé nejsou dobře obeznámeni s americkou politikou, ale při čtení západních novin mohli dojít k závěru, že s největší pravděpodobností listopadové volby nevyhraje Trump, ale Biden.

„Dokud západní tisk bude prohlašovat, že favoritem je Biden, mám podezření, že Íránci počkají," uzavřel.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)