Svátek má: Beáta

Zprávy

Velikost textu:

Obserwator: Země selhávají a vy musíte být připraveni na následky

Obserwator: Země selhávají a vy musíte být připraveni na následky

To, co dnes vidíme v Jižní Africe, je klasickým příkladem rozpadu státu. Z našeho pohledu na důvodech a podrobnostech nezáleží, každopádně je lepší se moc nepsat, abyste nebyli obviněni z rasismu, píše Krakauer na polském webu Obserwator Polityczny.

Ilustrační foto
29. července 2021 - 11:30


Totéž se však stalo koncem 70. let v Detroitu. Jedno velké neštěstí založené na legálním převzetí moci menšinou, která se stává většinou. V důsledku působení demokratických mechanismů se stát stahuje a omezuje, zejména pokud jde o státní nátlak a úroveň definice veřejného pořádku. Policie přestává plnit svoji roli, nezajišťuje veřejnou bezpečnost, služby se ruší - systém se hroutí. Bezpečnost je založeno na rovnováze mezi gangy, vymáháním práva a těmi kteří jsou schopni vynutit si poslušnost. Je to obrat od příkazů založených na liteře zákona, k příkazům založeným na násilí. Násilí však vždy plodí násilí a trest smrti funguje, pouze pokud je uplatňován - epizodicky - ve světle reflektorů a médií. Pokud za jeho správu zodpovídají komanda smrti nebo policie, má to vždy jiný rozměr.

Stojí za to sledovat příklad Jižní Afriky, protože stejné procesy se dějí i jinde ve světě. Například v Tunisku, dříve Jemenu - a dalších muslimských zemích. Hodně se toho děje ve Venezuele a Mexiku, ve Střední Americe obecně jsou země, které jsou téměř v bankrotu nebo mají potíže - na pokraji imploze. Na Ukrajině a na Balkáně existují analogie, které však byly omezeny a zdržovány vyvažováním tamních rozporů.

Naše příběhy a média, stejně jako všechny západní publikace, bohužel podávají zprávy o událostech v Jižní Africe dost špatně, a to ze dvou důvodů. Za prvé, je to tam opravdu nebezpečné a nemá minimální infrastrukturu pro běžné zprávy. Za druhé, Západ nemá zájem ukázat, že Jižní Afrika, jako libertariánský experiment utlačované většiny, právě končí a hroutí se pod tíhou vlastních problémů, které by mohla pouze generovat. Podoba se Západem je příliš velká, zejména v rasovém a sociálním kontextu. Tyto problémy plus náboženství  krizi kapitalismu jen zhoršují. Pro každého není dostatek zdrojů, zvláště pokud jsou bývalí otroci a sluhové přijímáni ke stolu za stejných podmínek - nebo alespoň teoreticky, i když z něj dokonce berou jen drobky. To nestačí - není to pro každého. Kapitalismus nefunguje bez imperialismu. Prostě to nefunguje a je to jen pro kapitalisty.Z toho bychom měli být schopni vyvodit závěry. Zvláště, že pro nás (Polsko) byl připraven stejný scénář a těžko říci, co budoucnost přinese. Možná, že u nás nedojde k útokům na supermarkety, ale stačí, aby hodnota zlotého klesla pod úroveň ziskovosti dovozu a my už náklady ničíme ekonomiku a tenkou hranici stabilizace, na které společnost roste. Pravděpodobně nikdo nemusí být informován o ceně závažných léků pro chronicky nemocné pacienty, o nemocech všeobecně nemluvě.

Kromě toho to moc nevyžaduje, stačí, že cena paliva půjde nahoru a všichni pocítíme vyšší inflační tlak. Pokud dodavatrelé energií budou i nadále zvyšovat ceny, mimo jiné v důsledku - jednoduše - hloupé - politiky Evropské unie, skutečně to povede k pauperizaci velké části společnosti. Člověk se může dokonce obávat scénáře, podle kterého budeme chudnouti uměle vytvořenou  inflací.

Pandemie je důležitým katalyzátorem chaosu, který ničí státy a sociální vazby a ve skutečnosti nás posune zpět z hlediska civilizace. Podívejte se, jak rychle se globální cestovní ruch zhroutil a celé odvětví s ním související „složilo křídla“. Kapitalistická ekonomika - v důsledku globalizace - je jedna velká síť propojených nádob. Pokud někde chybí, musí být méně také jinde. To však nebude, protože nejdůležitější a nejsilnější - tisknou stále a bez omezení. Tímto směrem se ubírá i naše vláda a politika Polské národní banky je, mírně řečeno, nesmírně zajímavá a těžko pochopitelná. Problém je ale v tom, že velká část dluhu není denominována v měně, kterou můžeme vytvořit (tisknout).

Důsledkem krize kapitalismu, kterou pozorujeme, a současně slabosti států, které by si chtěly udržet velmi vysokou spotřební úroveň, je chaos. Zhorší se to zejména tam, kde pandemie, krize (včetně nedostatku vody), chudoba, náboženství a násilí mají přednost před pořádkem, racionalitou a uspořádáním celku do fungující struktury. Bude těžké být osamělým ostrovem…

(rp,prvnizpravy.cz,obserwatorpolityczny,foto:arch.)Nejčtenější