Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

Putin: Chcete jednat s Talibanem, tak proč ne s Běloruskem?

Putin: Chcete jednat s Talibanem, tak proč ne s Běloruskem?

Po jednáních v Moskvě prezidenti Ruska Vladimir Putin a Běloruska Alexander Lukašenko zamířili na společnou tiskovou konferenci.

Alexander Lukašenko a Vladimir Putin
10. září 2021 - 07:20

Během svého projevu k novinářům přirovnal šéf Kremlu svůj běloruský protějšek s hnutím Taliban.

Odpovídající fragment tiskové konference zveřejnil telegramový kanál.

Putin byl dotázán na vliv Ruska a na situaci uprchlíků na běloruských hranicích.
„Toto není naše hranice, toto je hranice Běloruska a Litvy s Polskem. Každý chce mluvit přímo s hnutím Taliban, přestože je na seznamu teroristických organizací OSN. Ale oni říkají, že Taliban ovládá toto území, my potřebujeme s ním mluvit. Ale Lukašenko se k moci dostal ne v důsledku ozbrojeného boje, ale hlasováním. Někomu se výsledek líbí, někomu ne - další otázka. Moje odpověď zní: jdi si promluvit úřady Běloruska, proč s námi mluvíte! Rusko s tím nemá nic společného! " řekl Putin.Vladimir Putin také shrnul jednání o in tegraci obou zemí:
„Naše jednání s prezidentem Běloruska byla intenzivní a konstruktivní, jako vždy, což je plně v souladu s povahou vztahů mezi našimi zeměmi.

Není proto náhodou, že jsme se během dnešních rozhovorů zaměřili na obchod a investice v našich dvoustranných vztazích a na otázky spojené s integrací v rámci státu Unie.

Jak víte, během několika let - dnes jsme řekli, že jsme tuto práci zintenzivnili před třemi nebo čtyřmi lety - naše vlády intenzivně pracovaly na balíčku dokumentů s cílem dále prohloubit integraci mezi Ruskem a Běloruskem.

Jedná se o 28 takzvaných „unijních programů“, jejichž cílem je sjednocení zákonů v Rusku a Bělorusku v různých ekonomických oblastech, vyrovnání podmínek pro fungování ekonomických subjektů obou zemí, vytvoření jednotných finančních a energetických trhů , dopravní infrastruktura, rozvoj a provádění společné průmyslové a zemědělské politiky."


(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:kremlin)