Svátek má: Antonín

Zprávy

Velikost textu:

San Marino jako první stát v Evropě zastavil COVID-19

San Marino jako první stát v Evropě zastavil COVID-19

V mini republice byla více než třetina populace již plně očkována a první dávku dostalo více než 70% populace. Výsledkem je, že od začátku května byl v zemi zaznamenán pouze jeden nový případ Covid-19.

Vykládka vakcíny Sputnik V v San Marinu
13. května 2021 - 06:20

San Marino je již třetí malou zemí, ve které byla většina obyvatel očkována vakcínami proti COVID-19

První zemí byl Izrael , kde byli lidé naočkováni přípravkem „Pfizer“, druhým byly Seychely , kde byl injekčně podán „Covishield“ a čínský „Sinopharm“.

To znamená, že při malé populaci, zemi, lze jednodušeji otestovat konkrétní vakcínu. V případě San Marina to byl ruský Sputnik V.

V San Marinu byl od začátku května identifikován pouze jeden nový případ COVID-19. Pro srovnání, během březnového vrcholu onemocnělo za měsíc něco přes tisíc lidí. To je 30 až 80 nových případů každý den.

Celkem onemocnělo během pandemie v San Marinu 15% populace (5 086 lidí). O tom svědčí údaje z Institutu pro sociální zabezpečení v San Marinu (ISS).

Pokles výskytu je vysvětlen velkým proočkováním. Během dvou měsíců byla více než třetina obyvatel - 13 502 lidí - očkována dvěma dávkami, více než 70% obyvatel (21 594 osob) dostalo první dávku.

Úřady plánují do dvou týdnů zvýšit počet obyvatel, kteří dostali obě dávky vakcíny, na 60%.

V současné době se v San Marinu používají dvě vakcíny: ruský Sputnik V a Pfizer. 90% všech očkovaných je očkováno přípravkem Sputnik V.

Na začátku roku se San Marino, které je v Evropě, ale nikoli v EU, ocitlo bez západních vakcín. Nebylo možné je získat a San Marino jak se ukázalo bylo téměř jedinou zemí v západní Evropě bez antioxidačních očkování.San Marino zvažovalo možnost nákupu čínských a indických drog, ale nakonec se rozhodlo pro ruský


Všeobecné očkování v zemi začalo 1. března.

Na konci dubna oznámil Institut sociálního zabezpečení v San Marinu (ISS) vysokou účinnost vakcíny Sputnik V a doporučil, aby s touto vakcínou byli  občané očkováni.

Sputnik byl oficiálně prohlášen za účinný proti nakažlivějšímu britskému kmenu koronaviru.

„Data aktuální vakcinační kampaně, kde v 90% případů byla použita vakcína vyrobená Národním centrem pro epidemiologický a mikrobiologický výzkum NF Gamaley v Moskvě, naznačují prudký pokles infekcí, a to navzdory skutečnosti, že je zde tzv. „Britská verze“ viru, “uvedla ISS.

Rusko uvedlo, že použití „Sputniku V“ umožnilo San Marinu stát se „první zemí v Evropě, která porazila koronavirus“ a snížila míru infekce a úmrtnost na nulu. Toto prohlášení učinil šéf ruského přímého investičního fondu Kirill Dmitriev.

Objevila se také informace, že San Marino již dostane vakcínu ze sousední Itálie, kde není Sputnik, protože není schválen evropským regulátorem. Vyskytly se ale případy, že Italové falšovali údaje v online očkovacích aplikacích, aby mohli získat vakcínu .

Sanmarínské úřady již oznámily, že jelikož nakoupily více vakcín, než bylo potřeba, budou moci přebytek prodat občanům jiných zemí za 50 eur (nákup činil 10 eur za dávku - pozn. Red. ).

„Vakcína bude stát 50 eur, z tohoto důvodu budete muset do San Marina přijet dvakrát s přestávkou 21 dní a strávit zde tři dny,“ řekl mluvčí ISS Franco Cavalli.

Státní tajemník pro zahraniční věci v San Marinu Luca Beccari zároveň vyjádřil naději, že San Marino bude moci vydávat své vlastní očkovací certifikáty, které budou splňovat normy EU

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)