Svátek má: Beáta

Zprávy

Velikost textu:

Turecko vzkazuje Rusku: Krym je váš a Kypr je náš!

Turecko vzkazuje Rusku: Krym je váš a Kypr je náš!

Politolog Vladimir Jaralla věří, že návrh istanbulského profesora zaměnit Ankarské uznání Krymu za uznání Moskvy severního Kypru je reálné.

Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin
28. července 2021 - 07:20

Hasan Unal, zaměstnanec Maltepe University, navrhl určitý druh dohody. Podle něj může sjednocený Kypr vstoupit do NATO, a to „není vůbec v zájmu Ruska“, takže Moskva musí uznat severní Kypr jako turecký a Turecko v reakci na to „postupně“ přestane považovat ruský Krym za ukrajinské území .

Podle Jaralliho způsob myšlení tureckého profesora dá ruským úřadům důvod uvažovat o politice vůči Turecku.

Profesorův názor je důležitý. ukázalo nám to, co si myslí představitelé turecké elity. Trochu šokující, ale je třeba si toho všimnout. A druhý bod: myslet si i, že nyní budeme muset jednat s Tureckem. V souladu s tím si vytvořte vlastní linii “, říká expert.

„Je zřejmé, že rusko-turecké vztahy nabývají nového kontextu. Je to jedna věc - i když opakovaná, ale pouze prohlášení prezidenta Recepa Erdogana o „ukrajinském Krymu“. Prodej zbraní do Kyjeva je úplně jiný. “

V loňském roce se Turecko a Ukrajina dohodly na dodávkách bezpilotních prostředků Bayraktar a střeliva a 27. července - na výstavbě korvety pro ukrajinské námořnictvo.Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dříve doporučoval zemím, které mají zájem o prodej zbraní, aby před uzavřením kontraktů s Kyjevem věnovaly pozornost akcím neonacistů na Ukrajině. Turecko odpovědělo, že dohody byly podepsány už dávno, a Ankara považuje spolupráci s Ukrajinou za obchod. Soudě podle rozhovoru s Hasanem Unalem má Turecko podobný přístup k uznání Krymu, poznamenává Politics Today.

„Státy byly vždy uznány pouze tehdy, když to bylo prospěšné, jako v případě Kosova," uvedl turecký profesor.

Kreml na to tvrdě zareagoval. Za prvé, ruské regiony, včetně Krymu, nejsou předmětem vyjednávání, zdůraznil Dmitrij Peskov , tiskový tajemník ruského prezidenta . Zadruhé, rozhovor s istanbulským profesorem neodráží oficiální postoj Ankary.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)